اردشیر پشنگ

روابط بین الملل. سیاست خارجی و مسائل خاورمیانه با نگاه ویژه بر عراق

 
اختلاف بین آمریکا و عراق بر سر آمار میزان تلفات
نویسنده : اردشیر پشنگ - ساعت ٢:٥٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ امرداد ۱۳۸٩
 

  دولت آمریکا نظر مقامات عراق مبنی بر اینکه ماه ژوئیه مرگبار ترین ماه طی دو سال اخیر در عراق بوده را رد کرده است.

  مقامات ارتش آمریکا می گویند در ماه ژوئیه ۲۲۲ عراقی کشته شده اند در حالی که بر اساس آماری که اخیرا دولت عراق منتشر کرده، طی این ماه بیش از دو برابر این تعداد یعنی ۵۳۵ شهروند عراقی جان خود را از دست داده اند.

مقامات آمریکایی آمار خود را پس از آن اعلام کردند که ارقام منتشر شده توسط دولت عراق باعث افزایش این نگرانی شد که شورشیان با بهره برداری از خلا سیاسی ایجاد شده پس از انتخابات در عراق، در حال قدرت گرفتن هستند.

در انتخابات عمومی عراق که در ماه مارس برگزار شد، هیچ یک از نامزدهای انتخاباتی نتوانستند به اکثریت قاطع دست یابند.

آمار رسمی عراق نشان می دهد که در طی ماه گذشته و در جریان حملات انفجاری و دیگر حملات ۵۳۵ نفر کشته و ۱۰۰۰ نفر نیز مجروح شده اند.

به دنبال برگزاری انتخابات عمومی عراق، تعداد حملات پیکارجویان و همچنین میزان خشونت های اعمال شده از جانب آنها افزایش یافته است.

مقامات آمریکا هیچ توضیح مشخصی نداده اند که چرا آمار ارایه شده توسط دولت عراق در مورد میزان تلفات در این کشور، با آمار مشابه ارایه شده توسط واشنگتن تفاوتی چشمگیر دارد.

واشنگتن و بغداد علاوه بر اختلاف نظر در مورد میزان تلفات در ماه ژوئیه در عراق بر سر میزان افراد مجروح شده در همین ماه نیز با هم توافق ندارند.

بر اساس آمار مقامات عراق بیش از هزار شهروند این کشور در ماه ژوئیه مجروح شده اند، این در حالی است که مقامات آمریکا شمار مجروحان را ۷۸۲ نفر اعلام کرده اند.

ارتش آمریکا در بیانیه ای تاکید کرده است که " این ادعا که ژوئیه ۲۰۱۰ مرگبارترین ماه در عراق از ماه مه ۲۰۰۸ تا کنون بوده، نادرست است."