اردشیر پشنگ

روابط بین الملل. سیاست خارجی و مسائل خاورمیانه با نگاه ویژه بر عراق

 
آمریکا طبق برنامه نیروهای خود را از عراق خارج می کند
نویسنده : اردشیر پشنگ - ساعت ٩:٥٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٧ امرداد ۱۳۸٩
 

مجله آمریکایی فارین پالیسی می نویسد پرزیدنت اوباما با ارسال نامه ای به آیت الله علی سیستانی، رهبر شیعیان عراق، از وی مصرانه خواسته است رهبران عراق را به تشکیل یک دولت جدید تشویق کند.

این مجله می نویسد یکی از اعضای پارلمان عراق این نامه را به آیت الله سیستانی تسلیم کرده است. این مجله منبع خبر خود را یکی از اعضای خانواده آیت الله سیستانی ذکر کرده است. کاخ سفید هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده است.

در همین حال طی کمتر از یک ماه، آمریکا تعداد نیروهای خود را در عراق به ۷۰ هزار سرباز کاهش خواهد داد. این اقدامی در جهت انتقال کامل مسؤلیت های امنیتی عراق، به نیروهای آن کشور است.

روز جمعه، جیمز استاینبرگ، قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا، که در مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل در واشنگتن سخن می گفت تاکید کرد همکاری های امنیتی آمریکا در منطقه، برای تضمین منافع موئتلفان ایالات متحده ادامه خواهد داشت.

جیمز استانبرگ، قائم مقام وزیر امور خارجه عراق تاکید می کند موفقیت های سیاسی و امنیتی عراق طی دو سال گذشته امکان آن را فراهم کرده تا واشنگتن طبق برنامه قبلی، تعداد نیروهای خود را در عراق کاهش دهد.

استاینبرگ با اشاره به سخنان پرزیدنت اوباما می گوید طی هجده ماه گذشته، در حالی که هدف ایجاد امنیت در عراق بود اما در این راه روشی عملگرایانه اتخاذ شد.

استاینربگ می گوید همانگونه که رییس جمهوری آمریکا خاطر نشان نمود خروج نیروهای آمریکایی را نمی توان به زمانی موکول کرد که تمامی گروه های سیاسی به توافق برسند و یا کشور از وجود تمامی ستیزه جویان پاک شود.

مقام دوم وزارت امور خارجه آمریکا می گوید طی چهارده ماه گذشته و در پی خروج نیروهای آمریکایی از مناطق شهری عراق، توان نیروهای محلی افزایش یافته و با وجود تمامی مشکلات، اکنون امکان کاهش نیروهای آمریکایی فراهم شده است.

استانبرگ می گوید با این که حملات تروریستی در عراق ادامه دارد ولی از تعداد این حملات به شدت کاسته شده است. وی با اشاره به دستگیری ده ها تن از رهبران القاعده در ماه های اخیر می گوید نیروهای عراقی در جهت استقلال کامل امنیتی و دفاعی حرکت می کنند.

قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا، توسعه سیاسی عراق را هم از عوامل مهم استقلال امنیتی کشور می داند. وی با اشاره به انتخابات محلی و ملی عراق در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ می گوید با وجود تمامی مشکلات، عراق روندی دموکراتیک را تجربه کرده است.

استانبرگ می گوید به رغم آنکه گروه های مختلف عراق در خصوص دولت ائتلافی به توافق نرسیده اند ولی باید توجه داشت که اختلافات همواره از طریق مذاکره و گفتگو طرح شده و هیچ گروهی به خشونت متوسل نشده است.

جیمز استانبرگ تاکید می کند واشنگتن خواستار آنست تا دولت جدید عراق به سرعت تشکیل شود تا مسائل سیاسی و امنیتی جاری در عراق با جدیت بیشتری پیگیری شوند.

استانبرگ می گوید هر قدر که عراق، دولتی مقتدرتر و مستقل تر پیدا کند، همکاری های غیرنظامی بغداد و واشنگتن افزایش خواهد یافت. وی با اشاره به توافق امنیتی دو کشور می گوید این سند، علاوه بر همکاری های نظامی، بر همکاری های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، زیست محیطی و تکنولوژیک نیز تاکید کرده است.

در همین حال استانبرگ تاکید می کند، آمریکا همکاری های امنیتی دو کشور را در چارچوب تضمین امنیت موئتلفانش در منطقه ادامه خواهد داد

قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا می گوید واشنگتن گام های لازم را برخواهد داشت تا به گونه ای فعال و پیگیر، همکاری های امنیتی در منطقه داشته باشد تا که امنیت منطقه و نیز امنیت موئتلفان و شرکای آمریکا در منطقه تضمین شود.