اردشیر پشنگ

روابط بین الملل. سیاست خارجی و مسائل خاورمیانه با نگاه ویژه بر عراق

 
شرحی بر کلاس های ترم سوم
نویسنده : اردشیر پشنگ - ساعت ٦:۳۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ آبان ۱۳۸۸
 
  • سمینار نظریه های روابط بین الملل – د.حمیرا مشیرزاده یکشنبه ها از 10 تا نزدیکی های 12 ظهر و البته عمدتا تا ده دقیقه بعد از نیمروز درسی رو داریم تحت عنوان "سمینار نظریه های روابط بین الملل" که استاد درس خانم دکتر حمیرا مشیرزاده یا بنا به قول فقط بچه های کلاس ما "خاله مشیر" می باشند. برای این درس خانم دکتر یک سیلابست یا برنامه پرو پیمونی رو تدارک دیدن و به چند قسمت تقسیم شده، بخش اول که یکشنبه هفته بعد با سمینار آقای حق شناس تموم میشه مربوط به "پراگماتیسم در روابط بین الملل"؛ بخش دوم هم به نظریه های پسا استعماری در روابط بین الملل" اختصاص پیدا کرده که در اون من و عماد و یکی دیگه از بچه ها باید هریک یک مقاله مرتبط رو ترجمه کنیم البته مقدار متنابهی هم کتاب از قبل توسط خاله مشیر معرفی شده که از جمله می توان به شرق شناسی ادوارد سعید اشاره کرد. مبحث نهایی ترم هم به مباحث جدید کوانتوم در روابط بین الملل اختصاص پیدا کرده است راستی تا یادم نرفته بگم من احتمالا روز 6 آذر یا نهایتا هفته بعد ازون باید مقاله گووگویی با نام انتقادهای وارده به نظریه پسا استعماری رو ترجمه کرده و در کلاس ارائه بدم مبحث مربوط به خاله مشیر رو با این قضیه تموم می کنم که ایشون موافقت نموده اند که زندگی خیلی هم سخت میتونه نباشه! و لذا ما می تونیم وسط کلاس هربار آخرین نفری که دیر کرده رو جریمه کنیم و برامون چای بیسکویت بیاره! البته هفته بعد خانم هوشیار قرار هست سر کلاس خاله مشیر برای خودش تولد بگیره چه شود!!! این نکته رو هم باید اضافه کنم در راستای سبک جدید کلاس خانم دکتر، دیگه ما آخر ترم امتحان نمیدیم و هرکدوم یک پیپر درست حسابی باید بنویسیم و سر تایم – که البته همیشه دیرتر میشه – اونو تحویل بدیم.
  • حقوق معاهدات در روابط بین الملل – د.سادات اخوی
  • همون یکشنبه ها ساعت 13 یا یک خودمون تا 14:30 درسی رو داریم به اسم "حقوق معاهدات در روابط بین الملل" که استاد درس هم جناب آقای سیدعلی سادات اخوی است قبل از هرچیر باید بگم برای ایشون هنوز نتونسته ایم اسم دوم مناسبی پیدا کنیم و گمانه زنی ها همچنان ادامه دارد! ایشون خیلی گل تشریف دارن اینو بی تعارف میگم خیلی منعطف، ملایم و بسیار بسیار محترم و سبک خاص خودشونو هم در تدریس دنبال می کنن چون این درس عمدتا مرتبط با حقوق بین الملل است و یک درس فرعی تر محسوب میشه لذا بنا رو بر این گذاشته که کمتر سخت گیری بکنند اما توی این چند هفته که از کلاس ها گذاشته با همون ملایمت و علیرغم تایم کوتاه تر نسبت به بقیه دروس خیلی خوب تونستن مفاهیم اصلی حقوق بین الملل و آنچه که در این زمینه برای یک دانشجوی روابط بین الملل مهم و لازم هست را جا بندازن و می تونم بگم اکثر بچه های کلاس از شیوه تدریسشون خیلی راضی اند قرار شده هرکدوم از ماها یک موضوع رو به عنوان پیپر کلاسی آماده کنیم و بجای امتحان اونو به استاد تحویل بدیم البته خانمهای کلاس در راستای اهداف خاص خود با ارائه به سبک سمینار موافق بودند که البته ما یعنی همون اکثریت قدرتمند کلاس، مخالفت خود را ابراز داشتیم حالا ببینیم در ادامه زور کدوممون بیشتر می چربه!
  • روابط خارجی ایران – د.فرهاد عطایی
  • روزهای دوشنبه از ساعت 13 تا 14:45 هم درسی رو داریم تحت عنوان "روابط خارجی ایران" ما در اردیبهشت ماه که انتخاب واحد میکردیم  این درس را با دکتر عبدالله رمضان زاده گرفتیم که متاسفانه از روز انتخابات که ایشون بازداشت شده اند تا بحال آزاد نشده اند و هنوز هیچ دورنمایی برای آزادی ایشان نمیشه متصور بود ... شهریور ماه که بود با برو بچ کلاس مشورت کردیم و قرار رو بر این گذاشتیم چنانچه دکتر آزاد نشد ما کلاس را با دکتر عطایی بگیریم البته اینو بگم ما اصلا بی معرفت نبودیم و نیستیم و همگی اعلام آمادگی کردیم که اگه اجازه دادن حاضریم بریم اوین و این درس رو در محضر استاد دربندمون پاس کنیم اما خب قوه قضاییه هم قوانین خاص خودشو داره و این خواسته مطمئنا عملی نمی شد. بعد من مامور مذاکره با دکتر عطایی و یا به عبارتی دیگر "دایی عطا" شدم نتیجه یک ساعت مذاکره فشرده این شد که بالاخره ایشون علیرغم نداشتن وقت کافی با سماجت و اصرار ما موافقت نمودند تا این درس که چون فرزندی بی پدر، یتیم شده بود را سرپرستی بفرمایند و بدینسان با یک هفته تاخیر - به دلیل مسافرت خارجه استاد – کلاس رو آغازیدیم. دایی عطا هم سبک خاص خودشو داره، اول ترم چندین کتاب رو معرفی می  کنه و هر جلسه ما باید مقداری از این کتاب ها رو پیش مطالعه کنیم و  حتی گاهی – مثل جلسه دیروز – یک کتاب رو بطور کامل می خونیم و میریم سر جلسه و بعد همگی مشارکت می کنیم البته این بیشتر من و شهراد و این اواخر عماد هستن که بحث می کنیم و مابقی هم ماشالا در فرایند "لبخند زدن" عمدتا مشارکت دارن! 75 درصد نمره کلاس هم به همین مشارکت ها و چکیده های کوتاه 4 صفحه ای در طول ترم اختصاص پیدا می کنه. خلاصه دایی عطا هم از اساتید توپ دانشکده هستن و همگی بعد از تجربه درس "بازتاب انقلاب اسلامی در روابط بین الملل" با اشتیاق ایشون رو به عنوان جایگزین دکتر رمضانزاده انتخاب کردیم. در پایان باید ابراز امیدواری کنم که دکتر رمضانزاده ی عزیز و نیز دکتر میردامادی از دیگر از اساتید گروه هرچه زودتر آزاد گردند و به دامن جامعه علمی باز گردند.
  •  
  • دادگاه دکتر شعله سعدی
  • یک خبر هم بدم  و اون اینکه دکتر قاسم شعله سعدی هم فردا –چهارشنبه 13 آبان - برای ادای پاره ای از توضیحات به دادگاه احضار شده اند و امیدوارم بعد از این ادای توضیحات برگردند به دانشگاه