اردشیر پشنگ

روابط بین الملل. سیاست خارجی و مسائل خاورمیانه با نگاه ویژه بر عراق

 
"خودگردانی دموکراتیک" پیشنهاد جدید اوجالان
نویسنده : اردشیر پشنگ - ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢ شهریور ۱۳۸٩
 

عبدالله‌ اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان طرح جدیدی را تحت عنوان "راه‌حل کوردها برای خودگردانی دمکراتیک" ارایه کرد.  

 

عبدالله اوجالان در دیدار هفتگی با وکلایش در جزیره‌ی امرالی طرحی جدید ارایه داد که ابعاد سیاسی، حقوقی، اقتصادی، فرهنگی، دفاعی و دیپلماتیک را در بر گرفته‌ است.  اوجالان تصریح کرد: خودگردانی دمکراتیک طرحی برای حل مسئله‌ی کردها در ترکیه‌ است. وی در مورد بعد سیاسی این طرح گفت: شورایی جهت برپایی کنگره‌ی جامعه‌ی دمکراتیک تشکیل گردد. مدیریت این کنگره‌ از طریق شورایی رهبری خواهد بود.

رهبر در بند پ‌ک‌ک همچنین در مورد بعد قانونی عنوان داشت: این بخش نشانگر بعد قانونی طرح خودگردانی دمکراتیک است و اساس این طرح از طریق قانون مشخص می‌شود. وی افزود: بخشی از این طرح بعد اقتصادی است. سیاست اقتصادی بنیاد نهاده‌ شدن ملت دمکراتیک را در پی دارد و سیاست‌های معینی باید در مورد شیوه‌های اقتصادی اتخاذ گردد.

اوجالان تصریح کرد: این طرح هم چندین بعد فرهنگی دارد و زبان، آموزش به‌ زبان مادری، تاریخ و هنر را در بر می‌گیرد. انسان می‌تواند به‌ بررسی موضوعاتی در این مورد بپردازد و سیاست آموزشی دقیقی را طرح‌ریزی کند.وی در این مورد می‌افزاید:  کردها باید بدانند که‌ چگونه‌ امحا فرهنگی را خنثی کنند.

عبدالله‌ اوجالان همچنین برقراری روابط با کشورهای همجوار و احزاب و سازمان‌‌ها در دیگر بخش‌های کردستان را خواستار شد.  وی در باره‌ی بعد دفاعی این طرح گفت: منظور از آن تنها تجهیز به سلاح نیست، بلکه سازماندهی کردن سازمان‌ها در جهت حمایت از وجود کوردها است. رهبر حزب کارگران کردستان در پایان گفت: ملت دمکرات روح این طرح و خودگردانی دموکراتیک جسم آن است.