اردشیر پشنگ

روابط بین الملل. سیاست خارجی و مسائل خاورمیانه با نگاه ویژه بر عراق

 
توافق هسته ای ایران برزیل و ترکیه
نویسنده : اردشیر پشنگ - ساعت ۱:٤۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٩
 

   در حاشیه اجلاس جی ١۵ با حضور ناگهانی رجب طیب اردوغان از سوی وزارت امورخارجه ایران اعلام شد که ایران پیشنهاد ترکیه مبنی بر مبادله اورانیوم غنی شده در این کشور را پذیرفته است.

  این توافق در حالی انجام گرفت که سه روز پیش تر از این اردوغان اعلام کرده بود چون ایران پیام روشنی برای همکاری و توافق در این زمینه نداده است، لذا دلیلی برای شرکت در اجلاس مذکور نمی بیند. به همین دلیل داود اغلو وزیرامورخارجه کارکشته ترکیه عهده دار نمایندگی کشورش در ایران شد.

  در رسیدن به این توافق باید به نقش تاثیرگذار داسیلوا رییس جمهوری برزیل نیز اشاره کرد وی که در بازگشت خود به برزیل با انتخابات ریاست جمهوری مواجه است خیلی تلاش نمود تا به نوعی با جلب اعتماد ایران، زمینه ساز توافق این کشور را فراهم سازد؛ تا نوعی پیروزی بزرگ در سیاست خارجی کسب کرده و با مشتی پرتر در مقابل دیگر رقبای انتخاباتی اش بایستد.

حال باید دید واکنش جامعه جهانی به این توافق چه خواهد بود؟ چرا که دیگر ایران توانسته است با این توافق بخش عمده ای از نگرانی های برخی اعضای شورای امنیت به رهبری آمریکا را برطرف سازد.

پیش از این اجلاس روسیه و آمریکا اجلاس جی ١۵ را آخرین فرصت ایران برای جلوگیری از وضع تحریم های بیشتر از سوی شورای امنیت قلمداد کرده بودند.