اردشیر پشنگ

روابط بین الملل. سیاست خارجی و مسائل خاورمیانه با نگاه ویژه بر عراق

 
تلاش علاوی برای تشکیل دولت اقلیت در عراق
نویسنده : اردشیر پشنگ - ساعت ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸٩
 

 روزنامه فرهیختگان: مسوولان کمیسیون انتخابات عراق پس از گذشت دو هفته از آغاز بازشماری دستی آرای بغداد روز شنبه نتایج انتخابات ماه مارس را تایید کردند. تایید مجدد موفقیت «ایاد علاوی» رهبر ائتلاف العراقیه مبنی‌بر کسب 91 کرسی در مجلس عراق در حالی مطرح شد که رهبران دو ائتلاف بزرگ شیعه بار دیگر اعلام کردند درصدد تشکیل دولت آینده عراق هستند.

همچنین پس از موافقت دو ائتلاف شیعه برای تشکیل دولت، مسوولان دادگاه عالی فدرال عراق اعلام کردند فراکسیون اکثریت پارلمانی حق تشکیل دولت جدید را دارد. فراکسیون العراقیه در پارلمان عراق تنها 91 کرسی از 325 کرسی پارلمان را در اختیار دارد و 234 کرسی دیگر پارلمان در اختیار ائتلاف شیعیان و کردها است. ناظران بر این باورند که ائتلاف العراقیه با وجودی که ائتلاف پیروز انتخابات به حساب می‌آید اما با توجه به اینکه این ائتلاف در پارلمان جدید عراق در اقلیت است توانایی تشکیل دولت را ندارد.
علاوی با رد حکم دادگاه فدرال عراق اعلام کرد تصمیم دارد در نزدیک‌ترین زمان ممکن با نوری مالکی رهبر ائتلاف دولت قانون دیدار کند.
علاوی با زیر سوال بردن ماهیت قانونی دادگاه عالی فدرال برخی طرف‌ها را به تلاش برای نقض حق قانونی ائتلاف العراقیه از طریق حکم دادگاه عالی فدرال، متهم کرد. علاوی در ادامه اظهار داشت: «تفسیر مواد قانون اساسی عراق جزو اختیارات دادگاه عالی فدرال نیست. قانون اساسی به ضرورت تشکیل دادگاه قانونی اشاره می‌کند که تفسیر مواد قانون اساسی را به عهده دارد و تاکنون این دادگاه تشکیل نشده است.»
دادگاه عالی فدرال عراق در پاسخ به درخواست مالکی در تفسیر ماده 76 قانون اساسی اعلام کرده است که فراکسیون اکثریت در پارلمان حق تشکیل دولت را دارد تا ادعای علاوی مبنی‌بر اینکه گروه وی به خاطر کسب تنها دو کرسی بیشتر از ائتلاف دولت قانون حق تشکیل دولت را دارد، وجاهت قانونی نداشته باشد.
همچنین عدنان السراج عضو ائتلاف دولت قانون روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه خبری «العالم» اظهار داشت: کمیته مشترک تعیین نامزد نخست‌وزیری از سوی ائتلاف دولت قانون به ریاست «سیدعمار حکیم» و ائتلاف ملی عراق به ریاست مالکی در دو روز آینده نام نامزد مورد توافق برای تصدی پست نخست‌وزیری عراق را اعلام خواهد کرد.
موظف‌شدن فراکسیون اکثریت برای تشکیل دولت موجب شد علاوی طی اظهارنظری جدید اعلام کند ما برای دیدار با رهبر ائتلاف دولت قانون پافشاری می‌کنیم همانطور که با شماری از روسای احزاب سیاسی همچون مسعود بارزانی، عمار الحکیم و جواد البولانی دیدار کردیم و ما امیدواریم دیدار با مالکی در سریع‌ترین زمان ممکن صورت گیرد. رهبر ائتلاف العراقیه دیدار با مالکی را بسیار مهم دانست.
ابراهیم جعفری نخست‌وزیر پیشین عراق درباره تمایل علاوی برای دیدار با مالکی اعلام کرد که برای تلاش به‌منظور از بین بردن تمامی موانعی که در مسیر دیدار مالکی و علاوی وجود دارد، آماده است. ناظران بر این باورند که دیدار علاوی با مالکی می‌تواند موجب تسریع در روند تشکیل دولت در عراق شود.
اظهارات ناظران درباره تاثیر دیدار علاوی – مالکی در تشکیل دولت آینده عراق در حالی صورت می‌گیرد که جریان صدر و مجلس اعلای اسلامی عراق از ابراهیم جعفری به‌عنوان گزینه مناسب برای پست نخست‌وزیری عراق حمایت می‌کنند.
از سوی دیگر مسعود بارزانی رئیس منطقه خودمختار کردستان عراق از گروه‌های سیاسی پیروز در انتخابات پارلمانی اخیر خواست از منطقه کردستان دیدار کرده و درباره راه‌حل‌های مناسبی که مورد پذیرش تمامی طرف‌ها باشد، گفت‌وگو کنند.

اعلام آمادگی مشروط مالکی برای کناره‌گیری از قدرت
مالکی نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگو با شبکه السومریه تاکید کرد: اگر کناره‌گیری من از روند سیاسی اجازه دخالت در امور عراق به دیگران را ندهد آماده کناره‌گیری هستم.
وی در ادامه سازمان‌های تکفیری سوریه و عربستان را به ارائه تسهیلات به تشکیلات القاعده ازجمله استفاده از خاک این دو کشور به‌عنوان گذرگاه‌های القاعده و برای نفوذ به خاک عراق متهم کرد.
مالکی همچنین از وجود دست‌های خارجی در عرصه سیاسی عراق پرده برداشت و تصریح کرد: اگر این دخالت‌ها با موافقت برخی طرف‌های عراقی مواجه نمی‌شد هرگز رخ نمی‌داد. ما به دنبال همکاری و مشارکت با کشورهای همسایه هستیم ولی اگر این امر به دخالت منجر شود، ‌غیرقابل قبول است.
 
تعیین رهبر جدید القاعده عراق
در پی کشته‌شدن ابوعمر البغدادی، رهبر سابق القاعده عراق در عملیات نیروهای امنیتی و ارتش عراق، این گروه جانشین وی را تعیین کرد. گروه القاعده موسوم به «دولت اسلامی عراق» در بیانیه‌ای اعلام کرد مجلس شورای دولت اسلامی عراق، ابوبکر البغدادی الحسینی القرشی را به‌عنوان رهبر جدید این گروه و ابو عبدالله الحسنی القرشی را به‌عنوان معاون وی تعیین کرده است.
در این بیانیه آمده است تمامی اعضای مجلس شورا در تعیین این دو فرد جدید اجماع کردند. در ادامه این بیانیه تصریح شده رهبران جدید باید پرچم مبارزه را همچنان بالا نگه دارند و برای تشکیل دولت مقتدر اسلامی در عراق تلاش کنند.
پیش از این گروه القاعده «الناصر الله ابوسلیمان» را به‌عنوان جانشین ابو ایوب المصری، فرمانده نظامی سابق القاعده در عراق انتخاب کرده بودند.
پس از تعیین ابوسلیمان به‌عنوان جانشین المصری، وی با انتشار بیانیه‌ای به دولت عراق هشدار داد به زودی حملات جدید در این کشور انجام می‌دهد.
نیروهای امنیتی عراق ماه گذشته میلادی با مشارکت نظامیان آمریکایی موفق شدند در منطقه «الثرثار» در استان صلاح‌الدین واقع در شمال بغداد ابو عمر البغدادی و ابو ایوب المصری را به هلاکت برسانند.