اردشیر پشنگ

روابط بین الملل. سیاست خارجی و مسائل خاورمیانه با نگاه ویژه بر عراق

 
دوشنبه 21 بهمن 87
نویسنده : اردشیر پشنگ - ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ بهمن ۱۳۸٧
 

روز دوشنبه با کلاس خانم دکتر نسرین مصفا آغاز شد ساعت هشت و ده دقیقه صبح بود که فقط خودم در دفتر سازمان ملل دانشگاه تهران (محل برگزاری کلاس) نشسته بودم تا اینکه عماد و بعد ازون محمدرضا، حسن و فاطمه هم یکی بعد از دیگری وارد شدند عنوان درس "سازمانهای فرهنگی اجتماعی بین المللی" هستش و قرار است روی سازمانهایی مثل فائو، یونسکو و ... تمرکز داشته باشیم.

توی دانشکده از بین گروههای کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا گویا این تنها کلاس ما هستش که منظم استارت زده و میریم سر کلاس، طوری که خانم ورزنده مسئول آموزش برگشت به من گفت شما از نیکان دانشکده هستید!!!

ساعت دو بعد از ظهر هم با دکتر شیرخانی مدیرگروه روابط بین الملل کلاس داشتیم که بیشتر به بحث گذار از مرحله سنتی با مرحله مدرن در ایران گذشت و نکته ها و انتقاداتی در این باب رو با مشارکت ما ذکر کرد. آخر سر یک سئوال رو هم مطرح کرد و اون اینکه با توجه به واقعیات فرهنگی، رفتاری و سایر ویژگیهای ما ایرانیان، محمود احمدی نژاد یک الگوی تمام عیارتر از ماهاست یا کسی مثل سیدمحمد خاتمی؟

اما هنوز چند دقیقه به ساعت 4 مونده بود که از دور استاد بلند قامت کراوات زده مون، دکتر قاسم شعله سعدی نمایان شد برعکس بقیه روزها امروز رنگ کراوات با کت و شلوارش ست بود و خیلی شیک تر از قبل. با هم دستی دادیم و بعد به اتفاق سایر بچه ها رفتیم سر کلاس. دکتر که یک چهره شناخته شده و منتقد هم نظام شاهنشاهی و هم نظام جمهوری اسلامی است در کلاس امروز مجبور شد مدام سئوالات حاشیه ای مارا جواب دهد از برنامه های انتخاباتی خودش برای ریاست جمهوری و تحلیل مسایل ایران گرفته تا دکلمه یک شعر عاشقانه که در جواب شعر فاطمه گفت و یک شعر بلند انتقادی از اصلاح طلبان. بچه ها کلا سر شوق اومده بودند و خیلی راحت انتقاد می کردند و نظر می دادند. دکتر اومدن آقای خاتمی و نسز میرحسین رو با ذکر انتقاداتی برای آینده ایران به صلاح ندانست. نظر نهایی دکتر شعله سعدی اینطور شد: بهترین گزینه برای تعیین سرنوشت و اصلاح ایران یا خودش و یا احمدی نژاد هستش! شعار دکتر تغییر  change  در چارچب همین نظام هستش که با شعار اوباما شباهت دارد ولی مدعی هست که او قبل از اوباما در سال 2002 این شعار را در جلوی رسانه های مختلفی ارائه کرده است. تا یادم نرفته بگم که درسی که با ایشون داریم "سیاست خارجی آمریکا" هستش (به به!).

کلا این ترم اساتید و دروس متنوع و جذابی داریم حالا آخر سر با این همه تنوع و تضاد چی از آب در بیاییم الله اعلم!

یک نکته دیگه اینکه گویا حال جسمانی دکتر رمضانزاده اصلا مناسب نیست و ایشان واقعا به دلیل کسالت نمی تونن این ترم تدریس کنند تلفن که جواب نمی ده واسه همین از خانم دکتر کولایی احوالشو جویا شدم که گفت پزشکان توصیه کردن توی تهران زندگی نکنه! دکتر رمضانزاده سخنگوی سابق دولت اصلاحات و از محبوب ترین اساتید دانشکده هستند که دیروز تجمع دانشجویان در حمایتشون از وی جلوی دفتر دکتر آقایی موید همین نکته بودش. امیدوارم زودتر خوب بشنو برنامه های انتخاباتی رو یه کاریش بکنیم!