اردشیر پشنگ

روابط بین الملل. سیاست خارجی و مسائل خاورمیانه با نگاه ویژه بر عراق

 
هشدار بارزانی در خصوص کرکوک
نویسنده : اردشیر پشنگ - ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ خرداد ۱۳۸٩
 

 مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان در مصاحبه‌ با روزنامه‌ی الحیات عربی چاپ لندن، اعلام کرد که‌ کوردها بیش از این نسبت به‌ قضیه‌ی کرکوک نرمش نشان نخواهند داد و بر سر هویت کوردی این شهر سازش نخواهیم کرد.

 در بخشی از این مصاحبه‌ در باره‌ی قضیه‌ی کرکوک و موضع کوردها نسبت به‌ این شهر، بارزانی اظهار داشت: از زمان تشکیل شورای حکومتی عراق فدرال تا کنون، نسبت به‌ قضیه‌ی کرکوک نرمش زیادی نشان داده‌ایم و بیش از این امکان نرمش نسبت به‌ این قضیه وجود ندارد.

رئیس اقلیم کوردستان تصریح کرد که‌ قانون اساسی سه‌ راهکار عادی سازی، سرشماری و همه‌پرسی جهت حل مسأله‌ی کرکوک تعیین کرده‌ است و این به‌ معنای جدا سازی کرکوک از عراق نیست، بلکه‌ کرکوک به‌ عنوان شهری عراقی همانند شهرهای هولیر، سلیمانیه‌، انبار و بصره‌ عراقی باقی خواهد ماند. اما حل این قضیه‌ به‌ حل مشکلات دراز مدت عراق کمک خواهد کرد و موانع پیش روی پیشرفت عراق را برمی‌دارد.

وی افزود مسأله‌ی اجرای ماده‌ی 140 واضح است و باید طبق قانون اساسی حل شود و هیچ راه حلی خارج از قانون اساسی را پیشنهاد نمی‌کنیم. رئیس اقلیم کوردستان اطمینان داد که‌ در تقسیم پست‌های اداری کمال همکاری را خواهند داشت، اما این مردم کرکوک است که‌ نسبت به‌ تعیین هویت این شهر تصمیم خواهند گرفت.

بارزانی در ادامه‌ی گفت وگوی خود با روزنامه‌ی الحیات گفت: " حقایق تاریخی و جغرافیایی این حقیقت را که‌ کرکوک بخشی از کوردستان است تأیید کرده‌اند و بر سر هویت این شهر نمی‌توان سازش نمود.

بارزانی حملات ترکیه و ایران به کردستان عراق را محکوم کرد
دولت خودمختار کردستان عراق با صدور بیانیه‌ای حملات هوایی ترکیه و گلوله‌باران این منطقه توسط نیروهای ایرانی را محکوم کرد و آن را نقض حاکمیت عراق خواند.در این بیانیه ‌آمده است که ریاست دولت خودمختار کردستان عراق، مسعود بارزانی، ضمن محکومیت این حملات خو
استار توقف فوری نقض حاکمیت عراق توسط ایران و ترکیه شده است.ترکیه و ایران در سال‌های گذشته با به اشتراک گذاشتن اطلاعات خود در مورد تحرکات گروه‌های کُرد حملات هماهنگی را علیه «حزب کارگران کردستان» موسوم به پ‌کا‌کا و «حزب حیات آزاد کردستان» موسوم به پژاک، در خاک کردستان عراق انجام داده‌اند.