اردشیر پشنگ

روابط بین الملل. سیاست خارجی و مسائل خاورمیانه با نگاه ویژه بر عراق

 
گسترش روابط بارزگانی اقلیم کردستان عراق با ترکیه
نویسنده : اردشیر پشنگ - ساعت ۱٠:٥۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٩ تیر ۱۳۸٩
 

در دیدار وزیر تجارت خارجی دولت ترکیه‌ با رئیس اقلیم کردستان راهکارهای گسترش روابط اقتصادی بین دو طرف مورد بررسی قرار گرفت.   

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان روز سه‌شنبه‌(29 ژوئن)، از ظفر چالیان وزیر تجارت خارجی دولت ترکیه‌ استقبال کرد.

در این دیدار که‌ سینان چلبی وزیر بازرگانی دولت اقلیم کردستان و آیدن سلجن سرکنسول ترکیه‌ در اقلیم کردستان نیز حضور داشتند راهکارهای توسعه‌ اقتصادی اقلیم کردستان و دولت ترکیه‌ مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر تجارت خارجی دولت ترکیه‌ ضمن اشاره‌ به‌ ثبات و استقرار امنیتی موجود در اقلیم کردستان آنرا عامل مهمی برای سرمایه‌گذاری و مبادلات بازرگانی در اقلیم کردستان خواند و افزود کشورش خواستار ایجاد رابطه‌ای محکم با اقلیم کردستان و سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و سرمایه‌‌گذاران ترک در اقلیم کردستان است.

وی با اشاره‌ به‌ سفر اخیر رئیس اقلیم کردستان به‌ ترکیه‌ آنرا پر اهمیت و مؤثر خواند که‌ در آن بر همکاری‌های اقتصادی میان اقلیم کردستان و ترکیه‌ به‌ ویژه‌ جذب سرمایه‌گذاران ترک جهت سرمایه‌ گذاری در زمینه‌‌های نفت، نیرو و طرح‌های عمرانی و اقتصادی در اقلیم کردستان تأکید شد.

ظفر چالیان با  بیان اینکه‌ تجارت کلید سیاست است، اظهار داشت: گسترش روابط اقلیم کردستان و ترکیه‌ موجب پیشرفت اقتصادی دو طرف خواهد شد. وی افزود با توجه‌ به‌ اینکه‌ اقلیم کردستان دروازه‌ای برای ورود به‌ عراق و ترکیه است، در صدد گشایش منطقه‌ای آزاد تجاری در مرز اقلیم کردستان با ترکیه‌ هستیم و چند بانک معتبر از جمله‌ بانک کار که‌ بزرگترین بانک در ترکیه‌ است‌ آماده‌ گشایش شعب خود در اقلیم کردستان هستند.

رئیس اقلیم کردستان با اشاره‌ به‌ موقعیت اقتصادی ترکیه‌ در منطقه‌ اظهار داشت که‌ ترکیه‌ دوست اقلیم کردستان و دارای موقعیت اقتصادی ویژه‌ای در منطقه‌ است و به‌ همین جهت خواستار گسترش روابط با این کشور هستیم، به‌ ویژه‌ که‌ محیط کار و سرمایه‌گذاری در اقلیم کردستان این زمینه‌ را فراهم کرده‌ است.

بارزانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به‌ آخرین تحولات سیاسی عراق و تلاش‌های صورت گرفته‌ جهت تشکیل دولت آتی عراق فدرال اشاره‌ کرد و اظهار داشت: دولت اقلیم کردستان برای هیچکدام از شخصیت‌ها و طرف‌های سیاسی خط قرمزی اختیار نکرده‌ است و اقلیم کوردستان با برنامه‌ دولت جدید عراق تعامل خواهد کرد که‌ باید روشن و آشکار باشد و همه‌ی طیف‌های عراق در آن مشارکت حقیقی داشته‌ باشند و تعبیر از اراده‌ی همه‌ی مردم عراق کند.