اردشیر پشنگ

روابط بین الملل. سیاست خارجی و مسائل خاورمیانه با نگاه ویژه بر عراق

 
طالبانی رئیس جمهور و علاوی نخست وزیر!
نویسنده : اردشیر پشنگ - ساعت ۳:٤٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ تیر ۱۳۸٩
 

  اردشیر پشنگ: به نظر میرسد دیدار ناگهانی و از پیش اعلام نشده ایاد علاوی با مقتدی صدر در شهر دمشق معادلات قدرت در جلسه آتی پارلمان این کشور را خواهد توانست دست خوش تغییر نماید.

پس از آنکه جلسات متعدد میان دولت قانون و العراقیه به نتیجه روشنی نرسید ایاد علاوی در چرخشی ناگهانی خواهان ایجاد ائتلاف میان العراقیه با ائتلاف ملی عراق و ائتلاف کردستان شده است که حدوداً ٢٢٢ کرسی را از آن خود کرده اند. چنانچه علاوی و صدر به توافق برسند پیشنهادهای این ائتلاف برای عهده دار شدن سمتهای مهم عراق منجر به اپوزیسیون شدن نوری المالکی خواهد شد. العراقیه پیشنهاد کرده است که جلال طالبانی از ائتلاف کردها به ریاست جمهوری خود ادامه دهد اما ایاد علاوی جایگزین نوری المالکی در پست نخست وزیری شود و ریاست پارلمان هم به ائتلاف شیعی ملی عراق و شخص همام حمودی برسد.

اگر این پیشنهادها با موافقت دو ائتلاف ملی عراق و ائتلاف کردستانی همراه شود در جلسه هفته آتی پارلمان عراق شاهد اتمام بن بست سیاسی در این کشور خواهیم بود و البته باید تاکید کرد که با توجه به مسائل و واقعیتهای عراق احتمالا این ائتلاف هم شکننده و «موقت» خواهد بود اما می تواند فعلا عراق را از بن بست کنونی نجات دهد.