التحریر این همه وقت کجا بودی؟/ تیتر یک

اما کنار زدن دیکتاتورها مطمئناً تمام راه و رسیدن به همه آمال و آرزوهای یک ملت نیست چراکه در کشورهای استبداد زده، بودن مستبد خود یک درد است و دوره گذار پس از سقوط وی هم دردی شاید به مراتب پیچیده و سخت تر. دوره‌ای که غفلت از آن می‌تواند همه امید و آرزوهای یک ملت را به آسانی به باد دهد لذا می‌بینیم در مصر پس از مبارک، التحریر همچنان میعادگاه مردم معترض و نگران از دزدیده شدن رویای آزادیشان است و این مردم حتی بعد از برگزاری انتخابات هم در آن جمع شده و همچنان خون می‌دهند تا فرصت‌طلبان باقی‌مانده از نظام پیشین نتوانند نهال تازه رسته آزادی را یکبار دیگر از ریشه بکنند. 10 کشته و 700 زخمی طی سه روز اخیر در التحریر مصر بیانگر این واقعیت و عقب ننشستن مردم در برابر بازتولید هر نوع اقتدارگری با هر شکل و شمایل متفاوت و تازه‌ای است.

آخرین تحولات مصر

اما همانطور که اشاره شد همزمان با اعلام نتایج دومین مرحله از انتخابات مصر که تایید کننده پیروزی احزاب میانه رو اسلامگرا در این کشور است میدان التحریر یکبار دیگر به صحنه

زد و خورد نیروهای امنیتی و ارتش با مردم تبدیل شده است در همین زمینه ایلنا به نقل از الجزیره گزارش داده است که نیروهای ارتش روز شنبه با حمله به میدان «التحریر» موفق شدند این میدان را از تحصن‌کنندگان تخلیه و چادرهای آنها را به آتش بکشانند.

این نیروها همچنین موفق شدند که خیابان «قصر العینی» و دیگر خیابان‌های نزدیک به میدان التحریر تا نزدیکی ساختمان‌های دولت و پارلمان که محل درگیری‌های دو روز گذشته تظاهرکنندگان با پلیس نظامی بود را نیز تخلیه کنند.

با وجود این، از صبح دیروز (یک‌شنبه) معترضان بار دیگر و در سومین روز اعتراض‌ها به میدان التحریر برگشته و توانستند چادرهای خود را در این میدان برپا کنند. این امر نشان می‌دهد که معترضان عزم خود را برای ادامه تحصن جزم کرده‌اند؛ تحصنی که در اعتراض به اقدام‌های شورای عالی نیروهای مسلح حاکم بر مصر از جمله تشکیل دولت «کمال الجنزوری» نخست‌وزیر جدید این کشور برگزار شده است.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از فعالان مصری اعلام کرد که صبح یک‌شنبه درگیری شدیدی میان نیروهای ارتش و تظاهرکنندگان در میدان التحریر به وقوع پیوست.

درگیری‌ها زمانی شروع شد که نیروهای ارتش با حمله به میدان التحریر قصد داشتند میدان را بار دیگر از معترضان تخلیه کنند ولی با مقاومت تظاهرکنندگان مجبور شدند به عقب برگردند. این مقاومت مصری‌ها و اصرار آنها بر ماندن در صحنه تکه‌های دیگری از شعر مقاومت آنها که این روزها بر سر هر کوی و برزنی شنیده می‌شود را تداعی می‌کند آهنگی که به یکی از پر بیننده‌ترین کلیپ‌های اینترنتی در سراسر دنیا نیز تبدیل شده است و تاکیدی است بر یک بیداری و آغازی توام با آگاهی برای مردم مصر و دیگر کشورهای خاورمیانه:

میدانی از مردم، از هر گروه
برخی بی‌تفاوت، و برخی دلاور
برخی عاشق، و برخی پر جنب و جوش
برخی شلوغ، و برخی ساکت
دور هم جمع می‌شویم و چای می‌نوشیم،
حال که طعم آزادی را چشیده‌ایم
دنیا را به شنیدن صدایمان وا داشتی
و همسایه‌ها را متحد کردی
آهای، آی «میدان»
این همه وقت کجا بودی؟

/ 0 نظر / 19 بازدید