ترکیه در آستانه پایان عصر طلایی/ دکتر احمد نقیب زاده

چرایی دشمنی ترکیه با دوست پیشین

در خصوص اینکه چرا به ناگاه ترکیه سیاست خارجی کاملاً دگرگون شده ای را در قبال سوریه اتخاذ کرد باید بگویم که این کشور بیش از حد روی توان غرب و پیروزی از پیش رقم خورده در این بحران حساب می کند. نزدیکی ترکیه با غرب، این کشور را در جریان مقاصد غرب قرار می دهد و سبب می شود تا ترکیه اهداف خود را بر پایه پیروزی محتمل و بی چون و چرای غرب پی ریزی کند. به نظر من ترکیه دارد کم کم به پایان دوره طلایی خود نزدیک می شود. زیرا جاه طلبی ترکیه از یکسو آن را به اشتباهات بزرگی سوق می دهد و از سوی دیگر غرب هم چنین جاه طلبی هایی را بر نمی تابد. اردوغان و سیاست عثمانی گرایی او محدوده ای دارند که فراتر از آن به بی تعادلی در داخل و هراس همسایه ها در خارج می انجامد. نقش هایی که غرب برای اینگونه متحدان خود تعریف می کند محدود است. اینکه الگوی ترکیه که الگوی اسلام مطلوب غرب هم هست به یک دوره خاص محدود می شود و نه اینکه برای همه زمانها معتبر باشد. روزی که خطر افراط گرایی اسلامی به پایان برسد مأموریت ترکیه هم به پایان می رسد.

ترکیه و عربستان هم داستان در سوریه؟

درباره اهداف ترکیه برای دخالت آشکار در بحران سوریه و موازی بودن آن با اهداف عربستان سعودی، باید گفت هیچ شباهتی بین سیاست ترکیه که به فکر غنیمت های جنگی است که از نظر آن نتیجه اش از حالا معلوم است و عربستان که یک سیاست مشخص و مستمر را به پیش می برد وجود ندارد. البته طبیعی است که در صورت شکست بشاراسد، سنی های سوریه به قدرت می رسند و این خود بخود به نفع ترکیه تمام می شود. در واقع ترکیه می خواهد همان سیاستی را در پیش گیرد که ایران در برابر عراق در پیش گرفت و رؤیای همان نفوذی را می بیند که ایران در عراق بدست آورد.

تاثیر بحران سوریه بر سرنوشت حزب حاکم ترکیه

باید تاکید کنم که ترکها مسلمانان باورمندی هستند و وقتی مشاهده کنند که اسلام شان وسیله قدرت نمایی یا جنگ افروزی شده است از این حزب عدالت و توسعه روی برمی تابند. علاوه بر این مردم ترکیه هم مانند مردم همه کشورها خواهان آرامش و صلح هستند در حالی که اینگونه مداخلات نهایتا منجر به ایجاد فشار اقتصادی بر مردم و تزلزل و بحران در اقتصاد نوپای ترکیه می شود. همچنین بحران مذکور اثرات سیاسی هم بدنبال دارد که یکی از مهمترین آنها ایجاد فضای امنیتی و محدود شدن آزادیهای مردم خواهد بود. همچنین چنانکه هر روز شاهد دستگیری و زندانی شدن روزنامه نگاران بیشتری در ترکیه هستیم. سرانجام اصرار بر سیاستهای غلط موجب اختلاف در رأس نظام و رقابت و ترس در میان هیئت حاکمه خواهد شد. به نظر می آید قدرت طلبی اردوغان دارد مثلث اردوغان-گل-داوود اوغلو را متلاش می کند. اختلاف بین این برادران دیروز مُهر پایانی بر حزب عدالت و توسعه و سیاست های نیمه مترقی خواهانه آن خواهد گذاشت.

/ 1 نظر / 21 بازدید
سجاد

ترکیه می خواهد عقب ماندگی نفوذ خود را در منطقه مرتفع سازد و به گفته آقای دکتر نقیب زاده دوران طلایی این کشور با ماجراجویی های سردمداران آن رو به پایان است . کشوری که در کنش با یک گروهگ بنام پ.ک.ک مستاصل است چگونه می خواهد به نفوذ منطق ای فکر کند