بسیج عراقی ها برای تامین امنیت اجلاس سران عرب – گفتگو با محسن حکیم

لطفاً در خصوص اجلاسی که قرار است ماه آینده در بغداد برگزار شود بفرمائید این اجلاس برای عراقی ها دارای چه اهمیتی است؟

همانطور که اشاره کرددید ماه آینده کشور عراق میزبان کنفرانس سران کشورهای عربی در بغداد خواهد بود برگزاری این کنفرانس برای اعتبار عراقی ها دارای درجه اهمیت بسیار بالایی است و در حقیقت مهمترین و عالیترین کنفرانس دیپلماتیک از فردای سقوط صدام تا به امروز برای ما خواهد بود. اهمیت این واقعه برای دولتمردان و مردم عراق با در نظر گرفتن این واقعیت که عراق به مدت یکسال عهده دار ریاست دوره ای اتحادیه عرب خواهد شد دو چندان خواهد نمود.

طی هفته های اخیر شاهد وقوع انفجارها و حملات تروریستی متعددی در عراق و بخصوص در شهر بغداد بوده ایم، آیا میان این حملات و اجلاس آتی رهبران عرب در عراق ارتباطی وجود دارد؟

از همان ابتدای برکناری بعثی ها در عراق در سال ۲۰۰۳ و روی کار آمدن نظام جدید و برآمده از آرای مردم بقایای رژیم سابق و سپس اعضای وابسته به القاعده به مقابله با این تغییرات مبادرت ورزیدند. این گروهها با شروع تغییرات بنیادین در عراق همواره استراتژی ناامن کردن و افزایش بی ثباتی در این کشور را در دستور کار خود داشته اند و همواره سعی داشته اند تا با انجام حملات تروریستی مانع از به ثمر نشستن خواسته های به حق مردم عراق شوند. حال این گروهها که ضعیف تر از هر زمان دیگری شده اند با نزدیک شدن زمان برگزاری کنفرانس سران عرب یکبار دیگر دست به کار شده اند تا با شدت بخشیدن به تعداد حملاتشان دولت عراق را در انظار عمومی جهانیان بی کفایت و ناتوان نشان دهند. تا از این طریق و ایجاد موانع امنیتی مانع از برگزاری این کنفرانس شوند.

آیا گروههای مذکور که بدانها اشاره کردید یعنی القاعده و بقایای رژیم بعثی، به تنهایی و مستقل عمل می کنند؟ و یا از سوی کشورها یا گروههای دیگری نیز حمایت می شوند؟

مطمئناً باید گفت القاعده و بعثی ها تنها نبوده و نیستند و از همان ابتدا برخی قدرتها و کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای که تحولات عراق را به ضرر منافع و وضع موجود خود ارزیابی می کردند از هر طریقی و از جمله کمک کردن به گروههای تروریستی خواسته اند تا عراق روی آرامش و ثبات به خود نبیند. کمکهای این کشورها را می توان همه جانبه و از جمله پرداختهای کلان مالی، تسلیحاتی، ترانزیت نفر و اطلاعاتی دانست اما به خواست خدا و همراهی مردم این اقدامات هرگز نتوانسته است مانع از حرکت مردم بسوی دستیابی به اهدافشان شوند.

برخی بر این باورند که نیروهای امنیتی عراق به تنهایی قادر به تامین امنیت نبوده و بعد از خروج نیروهای نظامی آمریکایی سطح امنیت در این کشور نزول پیدا کرده است. برخی دیگر نیز این اتهام را به آمریکایی ها می زنند که ممکن است به دلیل عدم رضایت عراقی ها برای تمدید معاهده امنیتی که منجر به خروج کامل نظامیان این کشور شد، اقدام به انجام ناامنی در این کشور می کنند. دیدگاه شما در این باره چیست؟

ما امنیت عراق را یک امر داخلی می دانیم و ورود هر بازیگر و عنصر خارجی از جمله ایالات متحده آمریکا و یا …. با هر نیتی در آن را دارای بار مثبت نمی دانیم لذا حرکت ما به سمت استقلال امنیتی و تامین ثبات کشور با استفاده از نیروهای داخلی بوده است. همچنین باید گفت توان نیروهای نظامی و امنیتی ما به گونه ای است که می توانند امنیت کامل را در عراق برقرار سازند.

اجلاس رهبران عرب در بغداد قرار بود که سال گذشته برگزار شود اما به دلیل وقوع بهار عربی و نیز ناامنی های عراق این اجلاس به امسال و ماه آینده موکول شد. آیا این امکان وجود ندارد که با توجه به افزایش حملات تروریستی یکبار دیگر برگزاری این نشست لغو شده و یا به تاخیر افتد؟

ما برای اینکه این امر یکبار دیگر تکرار نشود تمامی تلاشهای خود را داریم انجام می دهیم تا با مبارزه با تروریستها و تمرکز بروی حوزه های امنیتی ثبات و امنیت لازم را برقرار سازیم. در این زمینه دولت عراق اقدامات بسیار گسترده و منسجمی را انجام داده و همچنان انجام می دهد از جمله این اقدامات می توان به تشکیل کمیته های مختلف و تخصصی اشاره کنم که بطور ویژه تری وظیفه تامین امنیت را در بغداد را بر عهده دارند.

مساله دیگری که طی هفته های اخیر در عراق روی داده است و این کشور را دچار بحرانی سیاسی کرده است به پرونده طارق الهاشمی معاون سنی رئیس جمهوری عراق باز می گردد. گفته می شود یکی از پیامدهای این بحران فراهم شدن فضای بیشتر برای تروریستها جهت ناامن کردن عراق است. شما تا چه میزان میان اختلافات سیاسی موجود و افزایش حملات تروریستی ارتباطی می بینید؟

خب طبیعتاً عدم اتحاد و وجود اختلاف در بین مسئولان رده بالای دولت می تواند تاثیرات منفی بر ثبات سیاسی و وضعیت امنیتی کشور ایجاد کند. به اعتقاد ما (مجلس اعلای اسلامی) موضوع طارق الهاشمی یک پرونده قضائی –حقوقی است و نباید از منظر سیاسی بدان نگریسته شود بلکه بایستی به دور از مجادلات و مباحث سیاسی در فضای آرام قضایی آن را پیگیری کرد چرا که اطمینان داریم قوه قضاییه عراق قدرتمند و مستقل است و می تواند این مساله را به خوبی حل و حقایق را روشن کند.

آقای طالبانی رئیس جمهوری عراق چندی قبل اعلام کرد که برای بحران سیاسی عراق به زودی کنفرانسی ملی در بغداد تشکیل خواهد داد که در آن همه نیروها و گروههای سیاسی حضور خواهند داشت. اما هنوز هیچ خبری از برگزاری کنفرانس مذکور به رسانه ها داده نشده است. آیا این کنفرانس تا پیش از اجلاس سران عرب برگزار خواهد شد یا خیر؟

آنگونه که از شواهد امر پیداست این کنفرانس طی روزهای آتی و پیش از برگزاری اجلاس سران در بغداد برگزار می شود. و با برگزاری این کنفرانس می توان این امید را داشت که اختلافات موجود میان گروههای سیاسی عراقی حل و فصل شود چون در این کنفرانس اکثریت گروههای سیاسی، قومی و مذهبی شرکت خواهند داشت و من به نتایج آن بسیار امیدوارم. نتایج کنفرانس مذکور مطمئناً تبعات مثبت و تاثیرگذاری بر امنیت ملی عراق خواهد داشت و باعث افزایش تفاهم ملی و در نتیجه انسجام ملی هرچه بیشتر عراقی ها می شود امری که آینده عراق را بسیار روشن تر از امروز خواهد کرد.

/ 0 نظر / 18 بازدید