ایران و اقلیم کردستان به دنبال گسترش روابط در سطح اقتصادی هستند

این کارشناس مسائل کردستان عراق با اشاره به تعامل دو طرف برای افزایش ظرفیت‌ها یادآور شد: به همین دلیل شاهد بودیم که هیئتی اقتصادی همراه نیچروان بارزانی به ایران آمده و بلافاصله یک همایش مشترک اقتصادی در اربیل برگزار می‌شود که ارشدترین مقام جمهوری اسلامی که تا به امروز به اقلیم سفر کرده یعنی معاون امور بین‌الملل رئیس جمهوری در این نشست حاضر می‌شود.

پشنگ ادامه داد: دو طرف تلاش‌های زیادی دارند تا فرصت سازی در حوزه‌های متقابل برای یکدیگر داشته باشند و به گسترش روابط در سایر حوزه‌ها نیز کمک کنند.

وی در حوزه اقتصادی بحث سرمایه گذاری در حوزه‌‌های زیربنایی کردستان عراق را از موضوعات مهمی خواند که ایران در‌ آن حضور کمرنگ‌تری از ترکیه دارد و اظهار داشت: کردستان عراق به هیچ عنوان مانعی در خصوص سرمایه گذاری و حضور شرکت‌های ایرانی ندارد، اما برخی شرکت‌های ایرانی که در آنجا مشغول فعالیت بودند کیفیت لازم برای رقابت با شرکت‌های خارجی را نداشتند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به حضور شرکت‌های قوی‌تر ایرانی و غیبت آنها در کردستان عراق گفت: مقامات کرد نیز این موضوع را بارها به مقامات ایرانی گوشزد کرده بودند.

پشنگ با اشاره به سفر وزیر انرژی کردستان عراق به همراه نیچروان بارزانی به ایران اظهار داشت: وی به دنبال جذب سرمایه‌های ایران در اقلیم کردستان است.

پشنگ حجم مبادلات تجاری بین ایران و اقلیم کردستان را 6 میلیارد دلار و مبادلات ترکیه با این اقلیم را 11 میلیارد دلار خوانده و افزود: باید به این موضوع توجه ویژه‌ای شود چرا که مقامات کردی عمیقاً خواستار حضور گسترده‌تر ایران در اقلیم کردستان هستند.

وی گسترش روابط ایران و اقلیم کردستان را در سایر ابعاد نیز قابل تحقق خواند و افزود: ایران دارای روابط دوستانه و نزدیک با اقلیم کردستان و حکومت مرکزی است و حاکمان کنونی عراق در سایه حمایتی جمهوری اسلامی، با صدام مبارزه کرده و امروز می‌توانند با استفاده از ظرفیت ایران از چالش‌ها و اختلافات موجود بین خود عبور کنند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اختلافات سیاسی عراق که فضای این کشور را تحت تاثیر قرار داده و چشم انداز آتی آن را با ابهاماتی روبرو کرده، گفت: تلاش‌های ایران می‌تواند این فضا را تا حدی برطرف کند. مقامات کردی در این سفر تاکید داشتند که ایران توانایی بالایی برای کاستن از این تنش دارد و از دولت ایران خواستند در این زمینه فعالیت بیشتری داشته باشند تا روح برادری و صلح در کل سرزمین عراق حاکم شود.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910823000609

/ 0 نظر / 15 بازدید