پروین ابراهیم: خواهان دموکراسی و حقوق برابر کُردها در سوریه هستیم

لطفاً به عنوان نخستین سئوال بفرمایید وضعیت فعلی سوریه و کُردهای این کشور را از آغاز بحران این کشور تا به امروز چگونه ارزیابی می کنید؟

سوریه ماهها و روزهای بسیار مهمی را در حال سپری کردن است و بحران این کشور به همه ارکان و بخش های جامعه نفوذ کرده و اثر گذاشته است ما کُردها هم یکی از گروههای قومی و مذهبی هستیم که متاثر از بحران دو سال اخیر سوریه هستیم و این بحران تاثیرات و تغییرات زیادی در زندگی ما گذاشته است.

 

در بحران مذکور وضعیت کلی کُردها چه تغییری کرده است؟

وضعیت ما کُردها نسبت به قبل از بحران بسیار بهتر شده است و توانسته ایم در مناطق خود و از جمله در چندین شهر مهم کنترل و مدیریت مناطق را در دستان خود بگیریم و پس از چندین دهه به زبان خود آزادانه حرف بزنیم کلاسهای آموزش زبان کُردی تشکیل دهیم و حکومت هم مجبور شده است تا واقعیتی به نام کُردها را بپذیرد و از نظر هویتی اقداماتی انجام دهد. همه اینها نشانه بهتر شدن وضعیت کُردها در سوریه است. همچنین باید بگویم فعالیت های سیاسی و حزبی گروههای مختلف کُرد در صورت بسیار آزادانه ای در حال انجام است و این باعث تحرک هرچه بیشتر کردهای سوریه شده است و امید ما را به آینده بیشتر کرده است.

 

ترکیه در قبال تحرکات و قدرت گیری کُردهای سوریه بارها ابراز نگرانی کرده است و حتی تهدیداتی را نیز مطرح کرده است که مانع از آن خواهد شد تا وضعیتی شبیه کردستان عراق در شمال سوریه ایجاد شود، دیدگاه شما در خصوص سیاست های دولت ترکیه در قبال کُردهای سوریه چیست؟

ما کردهای سوریه جزئی از دولت رجب طیب اردوغان نیستیم تا آنها برای ما تصمیم بگیرند. ما کُردهای سوریه در حال محکم کردن صفوف اتحاد میان خود و یکی شدن در برابر دشمنان و خطرات پیش رو هستیم و تلاش می کنیم تا از فرصت پیش آمده برای تحقق خواسته ها و اهداف مردممان استفاده کنیم پس ترس و نگرانی نسبت به گفته های تهدید آمیز اردوغان و دیگر مقامات ترکیه ای نداریم چون ما بخشی از خاک آنها نیستیم و در این چند ماه هم ثابت کرده ایم با کمک نیروهای سیاسی و نظامی خود توانایی کنترل و ایجاد امنیت مناطق کردنشین سوریه را بدون دخالت نیروهای خارجی دارا هستیم.

 

سرنوشت بحران سوریه در خصوص ماندن دولت تحت امر بشار اسد و یا رفتن وی و جایگزین شدن اوپوزیسیون ضد بشار، چه تاثیری بر سرنوشت کُردهای سوریه خواهد داشت؟ و یا بهتر است به نوعی دیگر سئوالم را بپرسم شما خواهان آن هستید تا دولت باقی بماند و یا اینکه سقوط کند؟

برای ما اینکه چه کسی قدرت را در آینده در دمشق بدست خواهد گرفت اهمیت چندانی ندارد مردم سوریه و از جمله ما کُردها خواهان ایجاد تغییراتی نسبت به گذشته هستیم هرکسی روی کار بیاید ما کُردها دنبال یک ساختار دموکراتیک مبتنی بر حقوق بشر و با حقوق مساوی میان ما و دیگر شهروندان هستیم. و از این خواسته خود کوتاه نخواهیم آمد. پس چه بشار اسد بماند و چه نماند خواسته ما روشن است و آن تغییر و ایجاد دموکراسی واقعی و برابر شمرده شدن حقوق ما با سایر شهروندان سوری خواهد بود.

 

کنفرانسهای مختلفی که در خصوص مسائل سوریه برگزار شده است از جمله کنفرانس اخیر تهران را چگونه ارزیابی می کنید؟

این کنفرانسها بیشتر در خصوص مسائل سوریه بطور کلی بوده است و بطور اختصاصی در مورد مسائل کُردها بحثی نشده است اما در حاشیه کنفرانسها ما با دیگر شهروندان سوری همواره در خصوص خواسته ها و اهدافمان بحث و تبادل نظر داشته و داریم.

 

سیاست های حکومت اقلیم کردستان عراق و شخص آقای مسعود بارزانی در خصوص تحولات کردستان سوریه را چگونه ارزیابی می کنید؟

مسعود بارزانی سعی کرده است تا به نوعی میانجیگری میان کُردهای سوریه و ترکیه انجام دهد و برنامه هایی اینچنینی را دنبال می کند اما موضع ترکیه در قبال کُردها خیلی خوب و روشن نیست و این باعث شده این تلاشها نتیجه خاصی نداشته باشد.

 

گفتگو از اردشیر پشنگ

عکس از فرزاد رمضانی بونش

/ 0 نظر / 34 بازدید