فاضل میرانی: اشتراکات ما با ایران بیش از اختلافاتمان است

ضمن خیر مقدم به شما برای حضور در ایران به عنوان نخستین سئوال لطفا بفرمایید نگاه کلی حکومت اقلیم کردستان عراق نسبت به ایران بطور عام و جمهوری اسلامی بطور خاص و به عنوان همسایه شرقی تان چگونه است؟ اصولاً ایران و ایرانی ها را چگونه می بینید؟

ایران یک کشور مهم نه تنها در منطقه خاورمیانه بلکه در جهان است این اهمیت دارای ابعاد مختلفی است در بُعد اقتصادی یک کشور ثروتمند و توانمند است دارای ذخایر بزرگ نفتی محسوب می شود بخش قابل توجهی از نیازهای انرژی جهان را تامین می کند همچنین دارای توان قابل توجهی در حوزه کشاورزی نیز می باشد. از بُعد ژئوپلتیکی ایران دارای یک موقعیت بسیار ممتاز است و بطور مثال خلیج فارس را تحت اختیار خود دارد. از در بُعد علمی و دانش نیز در منطقه جایگاه قابل توجهی دارد از نظر تاریخی و تمدنی که بسیار غنی و شکوهمند است چرا که یک کشور فرهنگی و دارای قدمت دولت 2600 ساله است. به همین دلایل امروزه شما هرکجای دنیا که می روید می بینید در مورد ایران و اهمیت آن صحبت می شود. و باید اشاره کنم که «کُرد» از با ملت های ایرانی و یا به تعبیری دیگر آریایی از نظر تاریخی، فرهنگی، زبانی هم خانواده بوده و هستند بطور مثال ما می بینیم که زبان کُردی به زبان فارسی بسیار نزدیک است و هر دو زبان از یک شاخه آمده اند و هردو زیر مجموعه ای از زبان های هند و اروپایی محسوب می شوند لذا ما نیز خود را در بسیاری از موفقیت های ایران بخصوص در عرصه تاریخی، تمدنی و فرهنگی سهیم می دانیم و به آن افتخار می کنیم.

اما حال کمی به زمان امروزین نزدیک تر شویم و روابط کُردهای عراق با جمهوری اسلامی را از منظر تاریخی ببینیم اصولاً روابط کردهای عراقی و سپس حکومت اقلیم کردستان عراق با جمهوری اسلامی ایران چه زمانی و چگونه شکل گرفت؟

ما به عنوان یک کُرد عراقی بطور عام تر و حزب دموکرات کردستان عراق بطور خاص تر با جمهوری اسلامی ایران دارای روابط و تجربه های عمیق تاریخی بوده و هستیم این روابط به همان آغازین روزهای پیروزی انقالب مردمی ایرانی ها در سال 1979 و سرنگون کردن رژیم شاه در ایران باز می گردد. باید بگویم در زمانی که کشورهای خارجی از انقلاب اسلامی و نظام بر آمده با آن استقبال نمی کردند همزمان با دوره ای از تاریخ عراق بود که کسی هم چنین استقبالی از ما نمی کرد و در این فضا شاهد تحمیل یک جنگ ظالمانه از سوی دولت بعثی عراق به ایران بودیم جنگی که اثرات منفی و زیانباری بر ابعاد مختلف قدرت ایران وارد ساخت. در آغاز همین دوره میان ما به عنوان یک جنبش کُردی عراق و ایران به عنوان یک دولت انقلابی روابط دوستانه و بسیار حسنه ای شکل گرفت که این ناشی از بروز انقلاب بود. این رابطه چیز کوچک و بی اهمیتی نیست چرا که در سایه آن ایرانی ها از ما در مقابل رژیم صدام حمایت کردند و ما نیز بطور مقابل آنان را در برابر دشمن مشترکمان مورد پشتیبانی قرار دادیم و در این راه و آرمان مشترک جانفشانی های زیادی کردیم و خونهای مشترکی از عزیزانمان به زمین ریخته شد هرچند به آرمان مشترکمان که سرنگونی صدام حسین بود دست نیافتیم و متاسفانه جنگ پایان پذیرفت و قطعنامه 598 از سوی دو طرف درگیر امضا شد و در نتیجه نه ما و نه ایرانی ها به هدفمان که سرنگون کردن صدام بود دست نیافتیم. تا اینکه سرانجام در سال 2003 در اثر حمله عوامل خارجی و فرامنطقه ای نظام بعثی تحت امر صدام سقوط کرد که جنگ را به هر دوی ما تحمیل کرده بود دیگر نماند.

با این حال، آیا رابطه کُردهای عراق با ایران تنها بر اساس داشتن یک دشمن مشترک و بروز جنگ شکل گرفت و ادامه یافته است؟

قطعاً خیر، رابطه ما با ایران تک بُعدی و تنها علیه صدام نبود چرا که شاهد آن بودیم حتی پس از تائید قطعنامه 598 توسط ایران، روابط متقابلمان باقی ماند. در سال 1991 ایران از قیام ما علیه رژیم صدام که از رانیه آغاز شد پشتیبانی کرد و به سرزمین خودمان بازگشتیم و بخش هایی از آن را آزاد کردیم که پشتیبانی های جمهوری اسلامی هم برای آن موفقیت ها مهم بود. همچنین بعد از قیام و تهاجم گسترده ارتش بعث و نیروهای امنیتی گروههای هزاران نفره از مردم آواره شدند که ایران مجدداً به مانند پس از بمباران شیمیایی حلبچه، مرزهای خود را بر روی مردم بی پناه ما باز کرد و دوباره خود ما به ایران بازگشتیم و هماهنگی هایی انجام دادیم و این روند و ارتباطات تا به امروز در اشکال و شیوه های مختلف بصورت حسنه باقی مانده است.

در کل اشتراک منافع و نیز تضاد منافع و دیدگاههای شما با ایران چه میزان است؟

لازم است که بگویم مشترکات ما و جمهوری اسلامی هم در داخل عراق و هم در منطقه بسیار زیاد است اما با اینحال ما جزئی از جمهوری اسلامی نیستیم در همین راستا می توان تمایزاتی را در برخی از مسائل و یا تفاوت هایی را در پاره ای از رویکردهای دو طرف نیز مشاهده کنیم که البته این بر می گردد به اصل استقلال هر طرف که منافاتی با ارتباطات گسترده مان نیز ندارد. باید تاکید کنم هرچند در برخی مقاطع و برخی مسائل ما تفاوت ها و تمایزات و اختلاف منافع و دیدگاههایی داریم اما منافع و دیدگاهها و پیوندهای مشترکمان بسیار بیشتر از اختلافاتمان است. در مقاطعی که تصور می شود کدورتهایی بین ما هست وقتی دور یک میز می شنیم می بینیم خیلی زود این کدورت ها رفع می شود و این بیانگر عمق این رابطه و چشم انداز روشن پیش روی آن هست.

گفتگو: اردشیر پشنگ

ادامه دارد ...

/ 1 نظر / 19 بازدید
سجاد

سلام آقای پشنگ خبر ذیل رو گذاشتم و گفتم که شاید بخواهید پیرو مقاله خودتون(نیروهای دجله و افزایش تنش کُرد –عرب در کرکوک / اردشیر پشنگ) در وبلاگتون درج کنید . به گزارش خبرنگار بولتن نیوز از اقلیم کردستان، بدنبال این تیراندازی شیخ جعفر وزیر پیشمرگه حکومت اقلیم کردستان عراق اقدام به اعزام نیرو به شهر کرکوک کرده است. هرچند وزارت پیشمرگه حکومت اقلیم کردستان عراق این درگیری را بدون عقبه سیاسی اعلام کرد و تاکید کرد که این درگیری بخاطر دریافت بنزین بود و یک درگیری شخصی بوده است . براساس اطلاعات تکمیلی چند نفر از نیروهای اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز در این تیر اندازی مجروح شدند. تشکیل فرماندهی عملیات دجله در استانهای کرکوک و دیالی موجب بروز تنش بین دولت مرکزی عراق و حکومت اقلیم کردستان عراق شده است. عبدالامیر زیدی فرمانده نیروهای دجله در استان کرکوک نیز اعلام کرد که این نیرو برای تمرکز در فعالیتهای نظامی و مبارزه با سازمانهای جاسوسی تشکیل شده است . به اعتقاد کارشناسان سیاسی امکان درگیری بین نیروهای ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه در استان کرکوک وجود دارد و ضروری است رهبران سیاسی عراق در اقدامی فوری نسبت به حل مشکلات پ