انقلابی برای تمام فصول

«علی عبدالله صالح» نیز در سی و سومین سالگرد حکومتش بر کشور فقیر و بحران زده یمن با موج بیداری اسلامی الهام گرفته از تحولات خاورمیانه مواجه شد و هرچند با ترفندها و پیمان شکنی های متعدد هنوز در ساختار قدرت کشورش باقی مانده است اما در کارزار نفسگیر مبارزه با مردم یکبار تا آستانه کشته شدن پیش رفت و دیگر بار هم مجبور به واگذاری بخش عمده ای از قدرتش به مخالفین شد تا اینک در به در به دنبال یافتن کشوری جهت سپری کردن تبعیدی خود خواسته تا آخر عمرش باشد امر و خواسته ای که تا کنون حتی از سوی متحدین پیشینش از جمله آمریکا نیز مورد اجابت قرار نگرفته است.

هرچند در سایه تحولات بیداری اسلامی که سرچشمه آنها تونس بوده تنها چهار دیکتاتور عرب سقوط کرده اند اما این به معنای عدم تسری پذیری دیگر کشورهای منطقه نبوده است چراکه همزمان با آغاز موج اعتراضات مردمی در لیبی و یمن، شاهد آن بوده ایم که از آن زمان تا کنون اعتراضات خیابانی مردم بحرین در منامه و دیگر نقاط جزیره بحرین، خواب آرام از چشمان خاندان آل خلیفه را ربوده است به نحوی که برای تداوم بقای خود دست به دامن یاری جستن از دیگر دیکتاتوران عرب منطقه و نیروهای نظامی و امنیتی‌شان شده اند. یا در اردن این اعتراضات منجر به دستپاچگی شاه این کشور و تغییر کابینه های دولت شده که این اقدامات نیز نتوانسته است رضایت مردمی را به‌دست آورد. در مراکش پادشاه را به دادن بخش قابل توجهی از اختیاراتش به پارلمان منتخب وا داشته است. در الجزایر باعث صدور اعلامیه عدم دخالت مجدد ارتش در سیاست و انتخابات پارلمانی پیش رو شده است. در عربستان سعودی سبب ساز قیام متداوم اقلیت تحت ستم شیعه در برابر ستم حکومت آل سعود شده است و ... .

موج دوم: تسری الگوی انتخابات دموکراتیک

اما اگر مجموعه اقدامات و تحولاتی که در تونس به‌وقوع پیوسته و همچنان در حال انجام است را در کنار هم قرار دهیم در خواهیم یافت که قیام خیابانی مردم این کشور تنها گام و مرحله اول از مجموعه اقدامات انقلابیون بوده است گامی که باعث موج آفرینی در کل منطقه شده ، حال با بررسی تحولات تونس پس از فرار بن علی، می‌توان گامهای دیگری را در تحولات جاری این کشور که همچنان توان موج آفرینی منطقه ای و الگو شدن برای خاورمیانه و شمال آفریقا را دارا هستند مشاهده کرد.

گذار عقلانی و پرهیز از هیجانات معمول انقلابی از طریق برگزاری یک انتخابات آزاد، فراگیر و در سطح استانداردهای بین المللی که مورد تایید ناظران خارجی نیز قرار گرفته از جمله اقدامات و الگوهای تونس پس از وقوع انقلاب است. حتی کیفیت آرای مردم به احزاب مختلف نیز در این گام کاملاً بر سایر کشورهای پیرامونی و تاثیرپذیر از جمله مراکش و مصر نیز اثر گذاشته است. بر این اساس این کشورها مانند تونسی ها به برگزاری یک انتخابات آزاد مبادرت ورزیدند که نکته جالب آن شباهت نتایج در هر سه کشور است بدین ترتیب که نهایتاً این گروههای میانه روی اسلامگرا بوده اند توانسته اند خود را همسوتر با خواست مردم نشان داده و لذا اکثریت کرسی‌های پارلمانی را از آن خود کنند. بسیاری بر این عقیده اند که پیروزی اسلامگراها در انتخاباتهای مختلف شمال آفریقا بیانگر تثبیت جایگاه اینان در موج دوم تحولات موسوم به بیداری اسلامی در منطقه است.


موج سوم: تسری الگوی نهادگرایی و قانون سازی

اما سومین گام قابل پیش بینی در تحولات جاری تونس که همچنان توان موج آفرینی در منطقه را خواهد داشت به اقدامات نمایندگان منتخب در مجلس و رهبران انقلاب باز می گردد. اقداماتی که از یکسو تلاشی برای دموکراتیزاسیون ساختار سیاسی و حفاظت از نهال آزادی قلمداد می شود و از سوی دیگر کوششی در جهت تطبیق هرچه بیشتر این قوانین با شرایط بومی و بخصوص با قوانین اسلامی خواهد بود. مدارای توام با همکاری (قابل توجه و تحسین برانگیز) گروههای مختلف تونسی اعم از اسلامگرا، ملی گرا و لیبرال با یکدیگر و تلاش آنها برای برقراری یک نظام با ثبات و متعادل که نماینده یک اسلام میانه رو و هماهنگ با شرایط روز باشد با درجات مختلفی می تواند به دیگر کشورهای منطقه از جمله مصر، مراکش و ... سرایت پیدا کند.


چشم انداز پیش رو

به نظر می رسد یک‌سال پس از وقوع قیام مردمی تونسی ها که آغازگر تحولات گسترده ای که بیداری اسلامی نامیده شد با توجه به اشتراکات گسترده کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا از منظر تاریخی، فرهنگی (مذهبی _ زبانی و ...) و سیاسی که با هم دارند همچنان تونس پرچمدار تحولات منطقه خواهد بود و جهت گیریها و تصمیمات رهبران آنها بخصوص راشد الغنوشی و حزب اسلامگرای النهضه همچنان ابعاد و اثراتی فراملی خواهد داشت.

 
/ 4 نظر / 12 بازدید
کژال

سلام -آدمی با هر چه خو بگیرد با ظلم هرگز- آزادی شایسته هر انسانی است و دیکتاتوری عمرش سر اومده-و حکومتهایی هم که در لوای دموکراسی به دیکتاتوریشون ادامه میدن هم دیر یا زود فکری واسه خودشون بکنن براستی که هر چقد دیر هم بشه ولی روزی سر نشتر خنجر بیداری گلوی آنان را نیز میبرد.

کژال

____████ ____________ _____██████ ___________ ____████████__________ ▌ ___███____███_________ █ ___██_______██__________▌ __███________█__________▌ __▌●█________█_________█ __███_______ █_________█ ___██_______█________██ ____________██_______██__▌ ____█______██______███_ █ _____▌_____██_____████_█ __________███___█████_█_█ ________███__██████__█_█ ______███__████____██_█ _____███_█████_████_█ ____████_██████_███_█__▌ ___████_█ █__███ _█__██_▌ __█████_████_▌_█_███_▌ _█████_██___██___██_█ _█████_███████_███__█__██ _███_▌███___██____██_███ _███_▌█████___███__█__█ _████_▌▌___█__█_██████ __██████_████__▌_████ ___█████_____████████ ._=--███████████████ _=--=_-████████████ =--_=-_=-█████████ ممنون از مطالبت ولی دیر آپ میکنی

کژال

آبدیت کن خوشتیپ خسته شدم از بس خوندمش خو ای شیر ژیان

کژال

آبدیت کن خوشتیپ خسته شدم از بس خوندمش خو ای شیر ژیان